Alacsonyabb biológiai kor.

Régi képeket, családi fotókat nézegetve biztosan sokaknak feltűnt már, hogy az emberek mintha jóval idősebbnek tűnnének rajtuk. Hiába tudjuk, hogy a képen szereplő ember még csak a harmincas évei elején járt, úgy érezzük, mintha legalább 45 éves múlt volna.

A szakértők szerint több ok miatt néztek ki idősebbnek korábban az embernek. Ezek egyike az, hogy a hajviseletük, a frizurájuk és az öltözködési stílusuk is már régimódinak számít manapság, ezért, ha egy ilyet viselő embert látunk, eleve öregebbnek érezzük. Gondoljunk csak bele, hogy mennyit öregített egy rossz frizura a fiatal lányokon, vagy egy fejkendő, otthonka a harmincas-negyvenes asszonyokon. Ma már nem tudjuk fiatalnak látni azt, aki „öreges” kosztümben, idősekre jellemző, berakott hajjal feszít egy fotón.

Ami megdöbbentő lehet az az, hogy ezeket a változásokat szemmel is jól látni alig néhány évtized távlatából. Egy 2018-as tanulmány szerint az új generációk biológiailag fiatalabbak, mint az előzőek voltak. A tanulmány eredményei alapján az elmúlt 20 évben a fiatal férfiak esetében nagyobb mértékű javulást figyeltek meg, mint a fiatal nőknél. Javul az emberek tudatossága, fejlődik az orvostudomány, így az általános egészségi állapotunk is egyre jobb. A biológiai korunk alacsonyabb és mindez bizonyosan a rólunk készült képeken is tükröződik.

Kiemelt kép: Fortepan / adományozó: Fortepan, képszám: 114817