Multivitaminokkal kombinálva.
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a bébirépa rendszeres fogyasztása (csupán heti 3 alkalommal) jelentősen növeli a bőr karotinoidtartalmát a fiatal felnőttekben. A fitonutrienseknek szintje még jobban emelkedik, ha olyan multivitamint is szedünk emellé, ami béta-karotint tartalmaz.
A karotinoidok felelősek a vörös, narancs, sárga pigmentekért számos gyümölcsben és zöldségben. A bőrben lévő karotinoidok magasabb szintje hozzájárul a megnövekedett antioxidáns védelemhez és a krónikus betegségek alacsonyabb kockázatához (pl. szívbetegségek és néhány daganattípus). Ez a marker az egészségesebb bőrre és immunrendszerre is utal.
Korábbi tanulmányok rámutattak arra hogy a bőr karotinoid tartalma növelhető azzal, ha az ajánlott zöldség- és gyümölcs mennyiség háromszorosát fogyasztjuk minden nap, legalább 3 héten át. Most viszont a szakértők úgy találták, hogy egy kisebb, egyszerű étrendi változtatással – a bébirépát snack-ként beiktatva – jelentősen növelni tudjuk a karotinoid felhalmozódását a bőrben.
A kutatók véletlenszerűen osztottak be 60 fiatal felnőttet, akik egy 4 hetes étrendet követtek, vagy Granny Smith almaszeleteket (a kontroll csoport) vagy 100 gramm bébirépát (kb. ½ csészényi) vagy béta-karotint tartalmazó multivitamint vagy a bébirépa és a multivitamin kombinációját kapták. A kúra előtt és után is spektroszkópiás eszközzel mérték meg a bőr karotinoid szintjét.
A szakértők úgy találták, hogy az alapszinthez viszonyítva a bőr karotinoid pontszáma a bébirépát fogyasztó csapatban 10,8%-kal nőtt, a kiegészítő vitamint is kapóknál pedig 21,6%-kal. A bőr karotinoid szintje változatlan maradt az almaevő csoportban és azoknál, akik csak multivitamint szedtek.
A bébirépa és multivitamin kombinációja interaktív hatást fejt ki a bőr karotinoid akkumulációjára, vagyis előnyt kovácsolhatunk abból, hogy olyan étrendkiegészítőt választunk, amely béta karotint tartalmaz és mellette heti háromszor bébirépát rágcsálunk.
Mivel a karotinoidok felhalmozódását a multivitamin szedése nem növelte önmagában, különbség lehetnek a karotinoidok felszívódása között attól függően, hogy étel vagy kiegészítő formájában fogyasztjuk-e azokat.
A kutatók további vizsgálatokat terveznek olyan más, karotinoidokban gazdag ételekkel, mint a batáta vagy a zöld leveles zöldségek.