A sudoku jó dolog. Tényleg. Főleg, ha szeretünk dobozokban számokat rendezgetni, és a napunk csúcspontja az, amikor a hetest sikerül bepasszírozni a jobb alsó sarokba. De ha hosszú távon is frissen szeretnénk tartani az agyunkat, akkor ennél egy picit többre lesz szükség. Ne aggódjunk, nem kell agysebésszé képezni magunkat – elég néhány olyan szokás, ami észrevétlenül tornáztatja a szürkeállományt. Íme öt módszer, ami még a sudoku-nál is hatásosabb lehet!
1. Tanuljunk meg valami újat – de tényleg újat!
Az agyunk imádja az újdonságot. Ha eddig főként kötögettünk, próbáljuk ki az akvarellfestést. Ha egész életünkben csak néptáncot láttunk, nézzünk meg egy salsát. A lényeg: a teljesen új mozgás, gondolkodás, nyelv vagy készség olyan területeket aktivál az agyban, amiket rég nem használtunk. És nem, az nem számít „új tanulásnak”, ha a tévétávirányító új gombját próbáljuk értelmezni.
2. Beszélgessünk – lehetőleg nem csak a macskával
A társas kapcsolatok az egyik legerősebb „agyfrissítők”. Egy jó beszélgetés – ahol nem csak bólogatunk, hanem tényleg reagálunk, kérdezünk, nevetünk – rengeteg agyterületet megmozgat. Ráadásul még szórakoztató is. (És bónuszpont jár, ha a beszélgetőpartner nem csak annyit mond: „aha”.)
3. Használjuk a kezünket – és nem csak a távirányítóra
Kézműveskedés, kertészkedés, barkácsolás, rajzolás, főzés – mind kiváló agytorna. A finommozgások és az összpontosítás együttese olyan kombináció, amit az agy kifejezetten szeret. És a végeredmény is látványosabb, mint egy kitöltött sudoku – például egy lekvár, amit meg is lehet enni.

4. Mozogjunk – mert az agy is szereti a sétát
Hiába gondoljuk, hogy az agy a fejben van, a frissítését gyakran a lábunkkal intézzük. A rendszeres testmozgás – séta, tánc, úszás – javítja a vérkeringést, oxigénhez juttatja az agyat, és fokozza a koncentrációs képességet. Ráadásul remek ürügy arra, hogy elkerüljük a portörlést. „Nem lustálkodom, csak épp az agyamat frissítem.”

5. Nevessünk, sokat és hangosan
A humor az egyik legerősebb idegrendszeri „vitamin”. Nevetés közben csökken a stressz, növekszik a boldogsághormonok szintje, és az agy hálásan pezseg. Ráadásul egy jó vicc gyakran összetettebb gondolkodást igényel, mint bármely logikai rejtvény. Különösen, ha az a vicc egy unokától jön, és meg is kell fejteni, hogy most ez poén volt-e, vagy csak újabb internetes nyelvjárás.
Az agyunk nem akar nyugdíjba menni
Az agy olyan, mint egy kíváncsi kisgyerek – ha kap elég játékot, felfedezést, nevetést és mozgást, akkor aktív marad. Szóval nyugodtan hagyjuk meg a sudoku-t reggeli mellé, de utána jöhet egy új recept, egy kis kertészkedés, egy séta a barátnővel és egy jóízű nevetés. Az agyunk meg fogja köszönni – még akkor is, ha néha elfelejtjük, hol hagytuk a szemüvegünket.