Az ünnepi időszak közeledtével sokaknak eszébe jut a családi szokás: találkozunk és nagyot eszünk. Vajon mi lesz a menü? És végig fogom enni?

Jó lenne egy kicsit lefogyni, idén nem kéne olyan sokat enni” – ez a gondolat az emberek többségében időnként megfordul, majd vagy megragad, vagy elegánsan távozik a fejekből. A bűntudattól azonban nehezebben válunk meg. Sokan vagyunk, akik a nagy vacsorák után bűntudatot érzünk, arra gondolva, hogy nem kellett volna.

Ez természetesen nem csak az evéssel van így, hanem egy csomó rossznak vélt szokással is, mint például a dohányzással (Miért vettem megint egy dobozzal?), az ivással (Az az utolsó pohár már nagyon nem kellett volna…) vagy a stresszel (Kár volt bosszantanom magam!).

Ha túl sokat eszünk, akkor az nyilván nem jó, különösen akkor, ha utána még fizikailag is rosszul érezzük magunkat. Nagyon különleges képesség az, ha az ember meg tudja állni és mindig csak annyit eszik, amennyi pont jó az egészségének. De könnyű beleesni a túlzott kényeztetés csapdájába, és aztán majd bűntudatot érezni az ételválasztásunk és az elfogyasztott mennyiség miatt.

Kóstolni nem ugyanaz, mint felfalni!

Az ünnepi időszak általában körülbelül egy hétig tart. Az év hátralévő 51 hetében kialakított egészséges szokásaink határozottan nagyobb hatással lesznek egészségünkre, mint az ünnepi időszak. Tehát, ha úgy döntünk, hogy elfogyasztunk egy-két szeletet a különleges karácsonyi desszertből, élvezzük azt azzal a tudattal, hogy nem ezen múlik az egészségünk, hanem a mindennapokon.

Kerüljük el a „mindent vagy semmit” gondolkodásmódot!

Az étel nem „jó” és nem „rossz”, csak étel. Ha elengedjük ezt a fekete-fehér mentalitást, akkor könnyebben elengedjük az ünnepi bűntudatot is. Nem csak a testünknek kell kedveznünk, hanem időként a lelkünket is kényeztetnünk kell.

Ezenkívül fontos a rendszeres étkezés, mivel az étkezések kihagyása extra éhséget okozhat, ami viszont túlevéshez vezethet. Ez utóbbit szeretnénk ugye elkerülni.

A tudatos étkezés

Azért jó enni, mert miközben megtöltjük a bendőnket, a tudatunk is megtelik az étkezés örömével. Aki jobban figyel arra, hogy mit eszik, és esetleg minden falat ízét, állagát, szépségét érzékeli, gyorsabban eléri a jóllakottság érzését.

Próbáljuk ki, be tudjuk-e azonosítani az összes összetevőt, fűszereket az elfogyasztott ételekben. Fogyasszunk kisebb falatokat, együnk lassabban, élvezzük ki a teljes folyamatot. Többet ad majd az így étkezés, mint a gyors jóllakottság érzését.