Gyógyító levegő.

Valószínűleg már a római korban is bányásztak sót az erdélyi Tordánál, de erre nincs bizonyíték. A mai értelemben vett sóbányászat kezdete a 11-13. század táján keresendő, az első írásos említés pedig 1075-ből való. A tordai sóbánya a kezdetekkor Erdély egyik legfontosabb sóbányája volt, amely a régió fő ellátási forrását képezte. 1840-től kezdve a társadalmi és gazdasági körülmények miatt a tordai sóbánya sókitermelését csökkentették, és a sókitermelési tevékenységek koordinálását a marosújvári sóbánya vette át.

Az I. világháború után a sóhasználat állami monopóliummá válik. Ez a kitermelés termelékenységének csökkentésével együtt oda vezetett, hogy 1932-ben beszüntették a tordai sóbánya bányászati tevékenységét. Az elhagyatott bányát 1992-ben fedezték fel újra, és szenzációs turisztikai látványossággá alakították.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Andy Petry (he/him/his) (@iseewonderfulthings) által megosztott bejegyzés

A látogatók nem csak a sókitermelés eszközeit, történelmét ismerhetik meg, de különféle szórakozási lehetőségekkel is élhetnek a Föld gyomrában.

A Ferenc József-galéria a bejárati kapu a mélységbe, egy föld alatti labirintus, amely egy másik dimenzióba kalauzol bennünket. 1853 és 1870 között épült, rendeltetése pedig az volt, hogy segítségével megkönnyítsék és olcsóbban szállítsák a sót a felszínre. A múltban a sót itt szállították, először a ló hátára rakott zsákokban, majd a 19. század végétől lovas vagonok segítségével.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

myworldpictures2021 (@myworldpictures2021) által megosztott bejegyzés

Az ásott galérián való áthaladás során az akusztika megváltozik, és a turistákat a karsztok köszöntik, amelyek a falak alján lévő oldó és sóvirágokat létrehozó porózusokban jelentek meg.

A sógalériák elvezetnek a József-tárnába, amely egy kupola alakú tárna, a felszíntől 115 méter mélyre vezet le, és alapátmérője 67 méter. II. József császár tiszteletére nevezték el.

Különleges élményt nyújt a „Visszhangok Terme”, ahol a hang erőteljesen visszaverődik, a szoba alakja és a többi tárnával való nagyobb összeköttetés hiánya miatt. A hangok akár 20-szor is visszhangozhatnak.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Benedek Szabolcs (@bendesz_photo) által megosztott bejegyzés

A bánya mélyén egy futurisztikus vidámparkot találunk, amely úgy fest, mintha egyenes a Holdról érkezett volna. A földalatti óriáskerék hihetetlen kilátást ígér a magasból, elképesztő népszerűségnek örvend. Különleges élmény a földalatti Teréz-bányában található tó körül csónakázni, de az egykori bányában biliárdozhatunk, minigolfozhatunk és nem hiányzik innen a csúszda, a kosárlabdapálya sem. Az amfiteátrum fűtött üléseiben előadásokat élvezhetünk.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Balázs Gudics (@bazsi_turak) által megosztott bejegyzés

A gyógyászati célokat szolgáló helységekben a sós levegőt lélegezhetjük be, amely a légutak betegségeinek kiegészítő terápiájaként ismeretes. A helyi legenda szerint az itt töltött idő tartós jó szerencsét hoz ránk, köszönhetően a varázslatos sónak. Sokan arról számolnak be a látogatás után, hogy örömet, életerőt éreznek magukban és szinte megfiatalodtak.