Képzeld el, hogy az életmentő őssejtek nem csupán a csontvelőben vagy a köldökzsinórvérben találhatók meg, hanem a tüdőben is! Egy forradalmi kutatás szerint ez a létfontosságú szerv nemcsak a légzésért felel, hanem jelentős mennyiségű vérképző őssejtet is tartalmazhat, amelyeket transzplantációkhoz lehet felhasználni. Vajon ez lehet a jövő egyik legígéretesebb orvosi áttörése?

Egy felfedezés, amely mindent megváltoztathat

Hagyományosan az őssejtkezelések csontvelőből vagy köldökzsinórvérből származó sejtekkel történtek. Most azonban a University of California, San Francisco tudósai bebizonyították, hogy a tüdőben is találhatók olyan őssejtek, amelyek képesek vérsejtekké alakulni, így potenciálisan életmentő szerepet tölthetnek be. Az eredményeket a Nature Medicine folyóiratban publikálták, és új távlatokat nyithatnak az orvostudományban.

Miért fontos ez az idősebb generáció számára?

A vérképzőszervi betegségek, például a leukémia vagy az aplasztikus anémia gyakran az idősebb korosztályt érintik. A hagyományos őssejt-transzplantációkhoz sokszor nehéz megfelelő donort találni, különösen idősebb betegek számára. A tüdőből származó őssejtek viszont új lehetőséget kínálhatnak, csökkentve a várakozási időt és növelve a sikeres kezelések esélyét.

Ráadásul az idősebb korosztály számára kiemelten fontos az egészséges vérképzés fenntartása. Ha a tüdőből származó őssejtek valóban hatékonyan alkalmazhatók lesznek, az hosszú távon segíthet a vérképzőszervi problémák megelőzésében is.

A jövő: elérhetőbb, gyorsabb és hatékonyabb kezelések?

A kutatók most azon dolgoznak, hogyan lehetne ezt az új őssejtforrást hatékonyan alkalmazni a gyakorlatban. Elképzelhető, hogy a jövőben a tüdőből nyert őssejtekkel csökkenteni lehetne a hosszadalmas várakozási időt és növelni az idősebb betegek kezelési lehetőségeit. Talán elérkezik az idő, amikor saját szervezetünk válik a legjobb donorunkká!

A tudomány folyamatosan fejlődik – és ezzel együtt az életmentő kezelések lehetőségei is. Vajon milyen áttörés vár még ránk ezen az izgalmas területen?

Forrás: Techexplorist, Nature Medicine, „Decoding functional hematopoietic progenitor cells in the human adult lung”, Nature Medicine, DOI: 10.1038/s41591-023-02678-4