„Magad legyél a változás, amit a világban látni akarsz.”
Mohandász Karamcsand Gandhi, híveitől kapott tiszteletnevén Mahátma („nagy lélek”) Gandhi 1869. október 2-án született Indiában.
India politikai és spirituális vezetője, az indiai függetlenségi mozgalom vezéralakja, jogász, politikus.
kereskedők egyik kasztjába tartozott. Családja jómódú fűszerkereskedő família volt. Szüleivel az indiai dzsaina vallást követték, amely vallás egyesíti magában az ősi hindu világnézetet a későbbi buddhizmus vallásbölcseleti eredményeivel. Gandhi 13 évesen nősült, majd Angliába ment jogot tanulni.
Dél-afrikai munkája során szembesült a diszkriminációval, a hindu kisebbség szószólója lett.
Saját filozófiai rendszert alkotott, hirdette a vegetarianizmust, a böjtöt, a testmozgás, gyaloglás fontosságát, a passzív ellenállást. 1915-ben tért vissza ügyvédként Indiába, de nem sokkal később abbahagyta az ügyvédi gyakorlatot, mert arra a meggyőződésre jutott, hogy a törvénykezés olyan módszer, amely erőszak alkalmazásával próbál igazságot tenni. A függetlenségi mozgalom élére állt, vezéralak lett. Gazdasági és kulturális meggondolásokból buzdított a pamutipar hagyományának újraélesztésére.
1922-ben az egész országot polgári engedetlenségre buzdította, amiért hat év börtönbüntetésre ítélték. Harcolt a hindu-muzulmán egység helyreállításáért, többször éhségsztrájkkal. Elképesztően energikus volt, dacára vékony, törékeny testalkatának.
Tömegek követték, reményt adott nekik.
1948-ban egy szélsőséges nacionalista lelőtte. 2007-ben az ENSZ közgyűlése október 2-át, Gandhi születésnapját az erőszakmentesség világnapjává nyilvánította.
- „Az ember nem más, mint saját gondolatainak terméke: azzá válik, amit gondol.”
- „A különbség a között, amit megteszünk és amire képesek lennénk, megváltoztathatná a világot.”
- „A gyengék nem tudnak megbocsátani. A megbocsátás az erősek tulajdonsága.”
Kép: Wikimedia Commons