Ilyés kimúlását ünneplik.
Ősrégi szokás Székelyföldön is a farsangtemetés. A kereszténység előtti hitvilág továbbéléseként a tél elmúltát, szimbolikus „eltemetését” sok vidámsággal, álarcos felvonulással és tréfás jelenetekkel tűzdelve ünneplik. A vidámság menetrendje vidékenként változó, de sok hasonló elemmel tarkított.
A gonosz telet általában egy felöltöztetett szalmabábú (Illés vagy Ilyés) jelképezi, aki súlyos beteg és ezt egy „orvos” diagnosztizálja is.
Amikor Illés kimúlik, kezdetét veszi a siratás, búcsúztatás, sok élcelődéssel és a falu lakóit és elöljáróit sem kímélő „méltatásokkal”. Az összeverődött tömeg utolsó útjára kíséri a telet és a falu határában vagy egy erre kijelölt helyen elégetik a szalmabábut. A kíséret állatokat, ördögöket és egyéb furcsa figurákat megjelenítő jelmezekben nagy hangoskodással és csörömpöléssel vonul végig.
A farsangtemetés a Sóvidék egyik leglátványosabb ünnepe, amire még a faluból elszármazott rokonok is visszatérnek. Minden évben nagy készülődés előzi meg az ünnepet. A hatvanas évekig inkább a férfiak mulatsága volt, még olyan időszak is volt, amikor a falu vezetői betiltották a mókát, mondván, hogy inkább dolgozzon az a sok ember.
Alsósófalva az élenjáró és a leghíresebb erről a szokásról, ebben a kis faluban soha nem látott pompával ünneplik a tél végét.
Itt is a menet élén halad a „pap” a „kereszttel”, ami általában egy – aszalt szilvával, pattogatott kukoricával, szalagokkal – feldíszített gereblye, a két zászlóvivő vállukra vetett – mogyorófaboton vöröshagymafüzérrel körbetekert káposzta – „zászlóval”. A menetet kecskék, gólyák követik ugrándozva. Belecsípnek a járókelőkbe, megkergetik a lányokat. Közben Illyés „özvegye” talpig fekete gyászban zokogja el fájdalmát.
Drága Illyés mért hagytál el
Ifjúságom így porlad el
Itt maradtam özvegyen
Gyászba borult életem
Ó jaj, Ó jaj énnekem!
Míg szerettél, szerettelek
Ha öleltél öleltelek
Más sarjúra nem néztem
Boldog víg volt életem
Ó jaj, Ó jaj énnekem!
A siratóének szinte végnélküli és tetszés szerint variálható, a helyzetnek megfelelően sokszor pikáns kétértelmű szavakat beleszőve a hallgatóság szórakoztatására. Miután az elhunytat kellőképpen elsiratták, a falu végén kiráncigálják ingéből gatyájából és a halom szalmát meggyújtva énekelnek, táncolnak. A faluba visszatérve a kocsmában, majd este a farsangi bálban folytatják a vígságot.
Idén is elűzik a telet Alsósófalván február 13-án, húshagyókedden maszkurabált tartanak hagyományos népi zenével 20 órától, majd február 14-én, hamvazószerdán vesznek végső búcsút a téltől: 10 órától falujárás kezdődik, 15 órakor pedig az iskolaudvaron eltemetik Ilyést.
A cikk elkészítéséhez az alábbi oldalak információit és fotóit használtuk fel:
www.alsosofalva.eu és szekelyhon.ro