Szándékos elterjesztés?

A Takepo-tó Új-Zéland Déli-szigetén található. Az állóvíz a fotósok álma: háttérben a hósipkás hegyekkel, türkizkék vízzel és egy tóparti kis templommal. Minden év novemberétől decemberig még inkább az, ekkor virágzik ugyanis a csillagfürt, amelynek köszönhetően varázslatos látvány vár az erre tévedőkre.

Az erdei csillagfürt (Lupinus polyphyllus) akár 1,5 méter magasra is megnövő, egzotikus növény. Az évelő hosszú, szépséges virágzatokat hoz. Új-Zélandon nem őshonos, az 1950-es években került be, azóta azonban úgy elterjedt, hogy ma invazív fajként tartják számon.

Fotó: Chris Gin/Flickr

Fotó: Tristan Schmurr/Flickr

A Russell-csillagfürt néven is ismert növény első megjelenését 1958-ben jelentették a szigetországban. Egyes feltételezések szerint a turistabuszok vezetői szándékosan terjesztették a magjait, hogy „feldobják” a turisták által sivárnak vélt területeket.

Fotó: piyaphon phemtaweepon/Flickr
Fotó: piyaphon phemtaweepon/Flickr
Fotó: Christopher Chan/Flickr

Akárhogy is történt, az biztos, hogy mára hatalmas területeken megtalálható utak mentén, legelőkön és folyópartokon egyaránt. Bár valóban gyönyörű látvány, nem mindenki örül neki, ugyanis terjedésével kiszorít más, őshonos fajokat.

Fotó: Steve Arnold/Flickr
Fotó: Nigel Burkitt/Flickr
Fotó: fisky99/Flickr