Moka Express.
Sokan vagyunk a világon, akiknek nem kezdődhet el a nap egy kávé nélkül. Ki tejjel issza, ki feketén, ki cukrot tesz bele, ki üresen kortyolja, ki hosszú lére ereszti, ki rövidet hajt fel. Egy biztos: a kávé maga az élet. Nem véletlenül isszák mindenhol a világon: az olasz terecskék napernyői alatt, az angol társasházak konyhájában, a holland csatornaparti teraszokon.
És bár ma már hiper-szuper kávéfőző masinák közül választhatunk, van, ami örök: a kotyogós kávéfőző még mindig sok háztartásban megtalálható, az üzletekben kapható. Hiába jönnek modern kapszulás gépek, amelyek gombnyomásra főznek, habosítanak, töltenek, nagyon sokan ragaszkodnak a hagyományos kis kávéfőzőjükhöz.
A fémből készült kotyogóst először 1933-ban dobták piacra. Az olasz Alfonso Bialetti, a kotyogós atyja Franciaországban, egy alumíniumgyárban szerzett tapasztalatait hasznosította a fémtárgy megalkotásakor. Kezdetben megrendelésre gyártott fém tárgyakat, öntöttvas formákat, emellett azonban egyfajta kísérleti labort is üzemeltetett. 1933-ban ütött be a nagy ötlet, a Moka Express ötlete, amelyhez az ihletet állítólag a mosás adta: a nők egy nagy kádban főzték ki az ágyneműket, amelybe a meleg víz egy központi, lyukacsos tetejű vezetéken keresztül, fentről lefelé érkezett.
Alfonsóban felmerült a kérdés: „miért ne lehetne ugyanezt a módszert használni a kávékészítésnél is?”.
Olaszként természetesen a kifinomultságra, eleganciára is ügyelt, nem csoda, hogy a jellegzetes forma, a nyolcszögletű felső rész és a bakelitnyél jóformán semmit sem változott az azóta eltelt évtizedek alatt. Az így létrejött kotyogós olcsó volt, bárki megvehette, és otthon is megfőzhette magának az áhított feketét.
A masina először csak a régión belül terjedt el, az igazi népszerűség a több fronton támadó marketing-rohammal érkezett, amit már Bialetti fia, Renato indított a világháború után. A keresletet nagyszabású kampánnyal, rádiós, televíziós, újságban megjelenő hirdetésekkel és óriásplakátokkal támogatta és ő emelte a Bialettit a legnagyobb olasz kávékészítési eszközöket forgalmazó cégek közé. 1958-ban megjelent egy kis logó is a kotyogóson, a bajszos kis emberke lett a Bialetti jelképe. A ma is az eredeti design szerint gyártott kotyogóból több mint 330 millió darabot adtak el világszerte, amivel Guinness-csúcstartók.