Korszakok lenyomata.

A Castro de São Lourenço egy régészeti terület Portugáliában, Vila Chã egyházközségben. A területeken 1985 óta végeznek feltárásokat a szakemberek. A szektorokra osztott földterületen a különféle periódusokat követhetjük nyomon már az i. e. 4. századtól kezdve.

A régészek a területet C, CV, D, E, N, M1, M2 és T szektorra osztották. A C részben a kápolnát elérő utat találjuk, ez a terület az i.e. 3-2. században volt lakott. Ebben a részben kör alakú lakóházak állnak, fehér vagy sárga vakolt falakkal és kúpos nádtetőkkel. Minden egyes ház központjában kandalló található, a tetőt támasztó rúd mellett.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Hélder Teixeira (@vist_aquilo) által megosztott bejegyzés

Később a római birodalom terjeszkedésével az agyagcserepek váltották fel a nádtetőket. A szakemberek néhány, a CV szektorban lévő ház rekonstrukcióját is elvégezték, ezek az épületek az i. e. 1. és i. sz. 1. század közötti változó időszakból valók. A D szektorban római falakat találunk, míg az E és A szektorok egy kápolnához vezető lépcsősor két oldalán helyezkedtek el. Ezeket a területeket anban később már nem használták, miel a római időkben a lakosok a hegytetőre vonultak, ahonnan jobban szemmel tarthatták a partvidéket egy esetleges invázió esetén.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Steve Alcidio (@stevealcidio) által megosztott bejegyzés

A T szektorban végezték a legtöbb feltárást, innen különböző korszakokból származó kerámiák kerültek elő, és kulturális összefüggések váltak nyilvánvalóvá, így például 4. századból származó görög cserepekre, néhány ezüst érmére leltek Augustus és Tiberius császár idejéből. A 14. században újra lakták a területet, kis kastélyhoz hasonló védelmi kialakítás mellett.