70 éves nagyszülő viszi kerékpározni az unokákat 2-3 éves koruktól. Ilyen a felszerelésük és így viszik a csomagokat.

Kerékpáros kirándulások hetven- és hétévesen

Hogyan tervezi és szervezi a 70 éves nagyapa a kalandos, de azért biztonságos biciklis túrákat a 7 éves unokájával? Erről szól a kisgyermekes kiránduló családoknak szánt, számos apró gyakorlati fogást bemutató, 4 részes írás.

  1. Felnőtt biciklik és gyerekülések
  2. Az első gyerekbicikli és szállítása
  3. Túrázás, felszerelés és csomagok (ezt olvassa most)
  4. Az első túrák és a legjobb útvonalak

Csomagok

Kerékpáros fényképeken és filmeken gyakran látok hátizsákos embereket, de ez nálunk az éveken át mögöttünk ülő egyik, majd másik gyerek miatt sem jöhetett szóba. Egyébként sem tartom jó ötletnek, hogy az amúgy is megizzadó hátamra még egy csomagot is tegyek. Szerintem a kerékpár csomagtartója arra való, hogy helyettem cipekedjen. A tízpróbás áruházlánc egyenként is árult, de párban két oldalra akasztható 19-19 literes táskái is megteszik, de a tízszer drágább piacvezető Ortlieb vízhatlan szupertáskái persze sokkal tökéletesebbek; magától nyíló kapaszkodói elnyűhetetlenek, a táskák alul is rögzíthetők, fényvisszaverősek, egy kiegészítő hátlappal hátizsákká alakíthatók. A mi választásunk a Vaude kétéltű, 22 literes hátizsák-kerékpáros táska kombinációi, amelyek néhány begyakorolt mozdulattal átalakíthatók, viszont nem vízhatlanok, így a harmadik életükhöz, a vízitúrákhoz majd bélés vagy burok kiegészítők kellenek. A legfontosabb, hogy a táska annyira hátra kerülhessen a hátsó csomagtartón, hogy a pedálozó lábunk sarkai ne rugdalják menet közben. Ezt elkerülendő az átgondoltabban tervezett táskák lefelé keskenyednek.

A csomag tartalma alapvetően azonos a gyalogtúráékéval, a fő különbség az esetleges gumidefekt szerelőkészlete. Sokat költöttem defekttűrő külső gumikra és minőségi belsőkre, de nem bántam meg, ezeket még nem kellett javítanom. Ennek ellenére hordok magammal egy mini pumpát, néhány szelepet, egy defektjavító spray-t, és a többnapos túrákra egy tartalék belsőt is. Mini szerszámkészlet a nyereg alatti kistáskában. A családi kirándulásokon már mindegyiknek hasznát vettük.

A sportoló kerékpárosok testrefeszülő fényes ruházata biztos hasznos, kisebb a légellenállás, és elpárolog az izzadtság, de gyalogosan számomra nagyon vicces. Mi kirándulunk a biciklivel, gyakran leszállunk, ilyenkor hajtogatjuk a kerékpáros táskát hátizsákká, szóval nem akarunk színes-fényes jelmezben pompázni. Pamut farmer hosszú- és rövidnadrágban kerekezünk, a fehérneműnk is pamut. Vettem néhány izzadságelvezető pólót, ma már nem olyan kellemetlen műanyagok, mint harminc éve, de késő délután már alig várom, hogy megszabaduljak tőlük. A lábbelink, ha tudjuk, hogy gyalogos rész is lesz, akkor a biciklin is túracipő, de a legnagyobb melegben is legalább egy elől-hátul zárt szandál, mert a lábujjaink sérülését nem akarjuk kockáztatni. Hideg szeles vagy váratlan esős időben jól jön egy szél- és vízálló kapucnis héjkabát, minél élénkebb színű, hogy látszódjunk is. A láthatósági mellény a településeken kívüli közutakon kötelező, de mi az unokák korlátozott „egyenesfutása” miatt a közutakkal még nem próbálkoztunk. Egyelőre maradunk a biztonságosabb kerékpárutakon.

Túrafelszerelés

Feltöltött mobiltelefon és töltő, T-dugó (mert a legtöbb helyen csak egy konnektor volt), turistatérkép, iránytű (vagy telefonos App), egyszerű fejlámpa, esőköpeny, sapka, sebkezelő, sebtapasz, mindentudó csipeszes bicska, madzag, kötél, kesztyű, egyszemes apró távcső, csípés-enyhítő kenőcs, kávé, víz, hidegben forró ital, nyáron szúnyogriasztó spray, naptej, napszemüveg. Önellátóknak gyufa, kés, főzőkészülék, edények, evőeszközök, élelmiszerek, fűszerek, papírtörlők. Madárfigyelőknek nagy fényerejű kétszemes távcső.

Bálint János