A hidratáltság egész évben kihívást jelenthet az öregedő szervezet számára, nemcsak nyáron kell figyelni rá. Egymást is segíthetjük, ha a kiszáradás tüneteit felismerjük.

Ahogy öregszünk, a testünk és a tudatunk a korábbinál nehezebben érzékeli a szomjúságot, nem mindig vesszük észre, hogy ki vagyunk száradva. Az idősebb emberek gyakran elfelejtenek eleget inni. Vízből…

A víz a testünk tömegének körülbelül a felét teszi ki. Izzadással, könnyezéssel, vizelettel és széklettel vész el, ezért egész nap, rendszeresen pótolni kell.

Miért más ez idős korban?

Idősebb korban előfordulhat, hogy a szomjúságot jelző érzékeink és a vesék nem működnek olyan jól, mint korábban, és a testünk is valamivel kevesebb vizet tárol. Ezen felül sokan szednek olyan gyógyszereket, amelyek vízhajtó hatásúak, növelik a vizelet mennyiségét, vagy befolyásolhatják a magas hőmérséklethez való alkalmazkodás képességét.

Az eredmény kiszáradás, ami növeli a vesekő kialakulásának, a tudatzavarnak a kockázatát és a fizikai teljesítőképességet is csökkentik.

A kiszáradás jelei

A kiszáradás jelei általában a következők:

  • sötét vizelet
  • szédülés, különösen állva
  • száraz száj
  • fokozott pulzusszám
  • fokozott légzésszám

Nem elegendő, ha az ember magára vigyáz, hanem oda kell figyelnie másokra is, akik esetleg veszélyben vannak. A kiszáradás kockázatának elhárítása érdekében egész nap folyamatosan figyelni érdemes az ételek és italok fogyasztására.

Mivel lehet vizet pótolni?

Az orvosok azt mondják, hogy szinte bármilyen folyadék alkalmas a víz pótlására: víz, tea vagy kávé, üdítők, sportitalok, tiszta húslevesek, akár a jégkockák is. Az idős embereknek rendszeres étkezésre is szükségük van, lehetőleg magas folyadéktartalommal, beleértve a gyümölcsöket és zöldségeket. És egy kicsivel többet kell fogyasztaniuk, mint amennyit általában innának, tevékenységeiktől és a külső hőmérséklettől függően.

A vizelet színe a legjobb jel

A vizelet színének ellenőrzése az egyik legjobb módja a kiszáradás ellenőrzésének. Minél sötétebb a vizelet, annál inkább folyadékhiányos az emberi test. A ritka vizeletürítés, vagyis a nem túl gyakori WC-re járás, a száraz nyálkahártya, vagy az ember tudatállapota is a rossz hidratáltság jele.

A kiszáradt személynek alacsony a vérnyomása, szédülhet, amikor fekvő vagy ülő helyzetből álló helyzetbe lép, vagy gyorsabb a pulzusa és a légzése. A kiszáradt szervezetű ember lehangolt, ingerlékeny, fáradékony. Ha ezt érzékeli valaki, akkor érdemes megpróbálkoznia a több ivással.

Egyes vitaminok vagy egészségügyi állapotok is sötétíthetik a vizeletet. Az, hogy az embereknek mit és mennyit kell inniuk, a környezet hőmérsékletétől és a páratartalomtól, a tevékenységüktől (edzés), a gyógyszerektől és a krónikus állapotoktól is függ.

A gyógyszerek, köztük a vízhajtók, az antihisztaminok és az antidepresszánsok, befolyásolhatják a szervezet saját hőmérsékletét, valamint a veseműködést és az izzadási képességet.

Egyéb praktikák

Amellett, hogy valaki elegendő vizet iszik, az is fontos, hogy a nyári kánikulában hűvös helyen legyen. Ilyenkor jó ötlet, ha a nap egy részében légkondicionált helyiségben tartózkodik.

Az is segíthet az idős emberek hidratáltságában, ha utazás előtt tájékozódik, hogy merre vannak a vécék. Ha valaki előre tudja, hogy lesz lehetősége pisilni, akkor nem teszi ki magát annak, hogy inkább nem iszik vizet.